top of page

הנגשת אתרים - המדריך לעסקים קטנים

הצעדים הפשוטים והחשובים להפיכת האתר העסקי שלך לאתר נגיש.


✍🏻 מאמר זה נכתב בהתנדבות ע״י ערן לפשטיין - חבר קהילת העסקים WeR1 ובעל עסק לפיתוח עסקים באינטרנט (Macroweb)נגישות אתרים פירושה לוודא שכל האנשים, גם אלו שיש להם מוגבלויות, יכולים להשתמש באתר אינטרנט בקלות. זה כמו לבנות רמפה לכיסאות גלגלים ליד מדרגות - זה נותן לכולם דרך להיכנס לחנות.


הקדמה:

מדריך זה נועד לסייע לבעלות ובעלי עסקים קטנים להנגיש את אתר האינטרנט שלהם עבור אנשים מאותגרי יכולת קריאה. נגישות אתרים חשובה גם מבחינה חוקית וגם מבחינה עסקית. היא מאפשרת לאנשים עם מוגבלויות גישה שווה למידע ולשירותים של העסק, ומשפרת את חווית המשתמש עבור כל הגולשים.


ישנם סוגים רבים של מוגבלויות, כגון:

• עיוורון או לקות ראייה: אנשים אלו לא יכולים לראות, או שהם רואים לא טוב.

• חירשות או לקות שמיעה: אנשים אלו לא יכולים לשמוע, או שהם שומעים לא טוב.

• מוגבלויות פיזיות: אנשים אלו עשויים mieć קשיים בשימוש בידיים או ברגליים.

• מוגבלויות קוגניטיביות: אנשים אלו עשויים mieć קשיים בהבנה או בלמידה.

אתרים מונגשים כוללים דברים כמו:

• טקסט חלופי לתמונות: כך שאנשים עיוורים יכולים "לקרוא" את התמונות באמצעות תוכנת קריאת מסך.

• כתוביות לסרטונים: כך שאנשים חירשים יכולים להבין את מה שנאמר בסרטונים.

• ניווט קל באמצעות מקלדת: כך שאנשים עם מוגבלויות פיזיות יכולים להשתמש באתר ללא עכבר.

• טקסט ברור וקריא: כך שאנשים עם מוגבלויות קוגניטיביות יכולים להבין את התוכן.

למה נגישות אתרים חשובה?

נגישות אתרים חשובה כי היא נותנת לכולם הזדמנות שווה לגשת למידע ולשירותים באינטרנט. זה גם טוב לעסקים, כי זה יכול לעזור להם להגיע ליותר לקוחות.בנוסף, החל משנת 2013 חלה חובת הנגשה על אתר או אפליקציה שמספקים שירות לציבור בישראל, גם אם האתר עצמו לא ישראלי.
מטפלים בנגישות האתר? שימו לב לנקודות האלה:

  1. ניגודיות של צבעים - חשוב לשמור על ניגודיות טובה של צבעים. איך בודקים ניגודיות? יש לנו את התוסף גוגל כרום שנקרא wave, הוא גם נותן לנו ציון על הניגודיות באתר ויש את PageSpeed Insights של חברת גוגל, שם יש סעיף של נגישות והוא יכול לתת לכם רשימה של כל מה שצריך שיפור.

  2. טקסט חלופי - טקסט חלופי צריך לתאר את התוכן החזותי בצורה מדויקת. באתרים כמו WordPress או WIX כאשר מעלים תמונה לאתר יש מקום שנקרא טקסט אלטרנטיבי, בו צריך לכתוב תיאור קצר על התמונה שהעליתם, למשל "לוגו של האתר" או "תמונה של ילד מחייך". בעזרת הטקסט הזה תוכנות שמקריאות מסך, עוזרות לכבדי ראייה לחוות את האתר שלכם.

  3. היררכיה של עמוד - חשוב לוודא שהאתר מאורגן בצורה הגיונית וקלה לניווט. א. על מנת שתוכנות ההקראה של המסך יבינו מה זה טקסט, כותרת וכותרת משנה, חשוב לשים דגש שאנחנו משתמשים בכותרת ומתחת כותרת משנה או טקסט ולא הפוך. ב. אם באתר שלנו יש טבלה של מוצרים ואנחנו רוצים לתת ללקוח אפשרות לקנות באתר, אז חשוב לשים את הסינון של המוצרים במקום נוח - שהכפתור יהיה כפתור / שהלינק יהיה לינק. ג. חשוב לספק כתוביות לכל הסרטונים באתר. ניתן להשתמש בכלי כתוביות אוטומטיות כדי ליצור כתוביות עבור הסרטונים שלך.

  4. הצהרת נגישות - החלק שייגן עליכם משפטית וייתן לכם אוויר לנשימה. מעבר לחובה החוקית לצרף הצהרת נגישות לאתר שלכם, המסמך הזה נותן למשתמשים עם מוגבלויות מידע האם וכיצד הם יכולים להשתמש באתר. בהצהרת נגישות חשוב לעשות תבנית שתראה בצורה הבאה:

א. כותרת ברורה: "הצהרת נגישות".

ב. שם האתר וכתובתו.

ג. תאריך פרסום ההצהרה.

ד. תיאור ביצוע התאמות הנגישות באתר האינטרנט - בביצוע התאמות נגישות אנחנו נכתוב, מה בוצע מבחינת נגישות. לדוגמא, האתר תומך בדפדפנים, נוסף הסבר טקטואלי לתמונות…

נכתוב באיזה תוכנות השתמשנו לבדיקה של נגישות, אני ממליץ פה על wave או pagespeed. נכתוב באיזה רמה האתר הונגש aa / aaa.

ה. הצהרה על עמידה חלקית בתקן במקרה של תכני צד ג' -

בחלק הזה מאוד חשוב להשקיע. כדאי לחשוף באיזה פלטפורמת האתר שלכם בנוי, אם זה וויקס (קוד סגור), וורדפרס (קוד פתוח)

למה זה חשוב?

אם האתר נבנה על פלטפורמת וויקס, האחריות על כל מה שמגיע מהקוד היא של וויקס. נגיד ומחר וויקס יעשו שינוי בקוד וזה ופגע במשהו שהוא בא מהקוד, אז זה לא אחריותך (חשוב לדעת שהאתרים של וויקס נגישים ברמה מאוד גבוהה).

לעומת זאת, ב-וורדרפס כל מי שמפעילים אתר מתקינים פלאגינים (תוספים) ותבניות שנכתבו בידי צד שלישי. כאשר פעם בשבועיים / שלוש יוצא עדכון גרסא, זה גורם להתנגשות באתר שכתוצאה ממנה יפגע משהו. לכן כדאי לכתוב לדוגמא - “האתר הוא בנוי על פלטפורמת וורדרפרס, מותקנות בו פלאגינים ותבניות צד שלישי שהקוד הוא לא באחריותינו, הקוד מתעדכן לעיתים קרובות ולכן אנחנו עושים את מירב המאמצים לבדוק שהכל נשאר תקין".

ו. סניף פיזי - במקרה ויש סניף פיזי, אנחנו נרשום את הכתובת שלו, האם יש חניית נכים בקרבת מקום, האם הכניסה נגישה, אם לא אז עם מי אפשר ליצור קשר והוא יעזור ללקוח בנושא הנגישות.

ז. טיפ חשוב:

לא כולנו מפתחי אתרים. לפעמים אנחנו נותנים לעובד שלנו, הילדים שלנו להעלות תמונות ותכנים לאתר וכו'. לכן יכול לקרות מצב של העלאת תכנים כמו תמונות וטקסט או כפתור חדש שלא יהיה מונגש ולכן כדאי לכתוב כהבהרה כמו בסגנון הזה – "לא תמיד בעלי האתר מעלים את התכנים ויכולות להיות שגיאות בדרך, נשמח שתיצרו איתנו קשר."

ח. דרכים ליצירת קשר ומתי עודכן ההצהרה - לכתוב בהצהרה מי האיש קשר בנושא נגישות ואיך ניתן לפנות אליו, לציין את התאריך בו נכתב ההצהרה.כמה נקודות אחרונות לסיום:

  • הנגשת אתר אינטרנט היא תהליך מתמשך.

  • חשוב לבצע בדיקות נגישות באופן קבוע ולעדכן את האתר בהתאם לצורך.

  • ישנם פתרונות רבים להנגשת אתרי אינטרנט, החל מפתרונות פשוטים וחינמיים ועד לפתרונות מורכבים יותר בתשלום.

  • חשוב לבחור את הפתרון המתאים ביותר לצרכים של העסק שלך.חברת Macroweb - פיתוח עסקים באינטרנט, החל מאפיון מערכות, אופטימיזציה, פיתוח אתרים ובניית אסטרטגית שיווק.

54 צפיותתגובה 1

פוסטים קשורים

1 Comment


Guest
Apr 25

מעולה!

Like
Menu
bottom of page